Radnici JKP Ljubuški prekinuli štrajk

jkp_16
Neovisni sindikat JKPLJ i štrajkački odbor JKP Ljubuški donijeli su odluku o prekidu štrajka koji je bio nastavak prethodnog a započeo je 15.06.2012.g. Odluku smo donijeli uzimajući u obzir cijelu situaciju kroz koju smo prolazili ova tri mjeseca. Za cijelo vrijeme štrajka, odnosno tri mjeseca i održana tri prosvjeda ispred zgrade Općine ništa se nije promijenilo, niti nam se itko zvanično obraćao.
Imajući u vidu situaciju u poduzeću gdje je ravnatelj tri mjeseca u ostavci te je zakonski davno trebao biti raspisan i sproveden natječaj za izbor novog. Kao što smo vidjeli na posljednjem prosvjedu, tj. trećem zaredom nikog od općinskih vlasti ne zanima ni 50 obitelji ni situacija u komunalnom. Tome pridodajem činjenicu (zamislite) da drugi čovjek općine Ljubuški, predsjednik OV Ljubuški pored onoliko buke i galame ne zna da mi uopće prosvjedujemo. Prosvjedi najavljeni i popraćeni kroz medije njima i njemu su nepoznati. Jake brige općinskih vlasti općine Ljubuški o ovom poduzeću pa ako hoćete i u konačnici o narodu općine Ljubuški.

Uzimajući u obzir da nam dane štrajka poslodavac može a ne mora nikada isplatiti riješili smo da štrajk prekinemo, te da se borimo zakonskim sredstvima štiteći barem pravo da možemo tužiti i utužiti ove neisplaćene plaće koje su sada u tijeku. Nakon tromjesečnog štrajka i ovih prosvjeda te shvaćajući da vjerojatno živimo u društvu robovlasničkog tipa pokušat ćemo se izboriti za svoje pravo zakonskim putem. Ovo društvo u kojem mi sada živimo nije zamišljeno ustavom BiH kao robovlasničko već je u ustavu prikazano kao pravedno i socijalno društvo, no međutim?

Vidljivo je iz prošlih radnji raznih inspekcija dođu, uoče nezakonite radnje, napišu kaznu, blokiraju račun poduzeća i stave uposlenike u nemogućnost naplate osobnih dohodaka. Da bi za te iste nezakonite radnje koje su uočene i pronađene u ovom poduzeću nitko ne odgovara. Takve radnje se ne mogu nikako drugačije nazvati doli prikupljanje „harača “ u ime države i dozvoljavanje pojedincima da prođu nekažnjeno da bi se „harač“ opet mogao prikupiti.

Običan čovjek nikog ne zanima, on je sredstvo koje im je potrebno samo sada kada ih nanovo trebamo ustoličiti. Shvaćajući da ovu našu muku pojedinci koji sada vode borbu tko će vladati, a ne služiti ovom narodu koriste ovu situaciju i nas kao topničko meso. Sada svi odjednom tvrde da imaju rješenje za javno komunalno poduzeće i stanje u njemu. Ovim putem ih pozivamo da ne dozvole još pola godine trajanja ovog i ovakvog neodrživog stanja.

Dok se kandidati za načelnika prepucavaju tko ima bolje rješenje pedeset obitelji nemaju već 16 mjeseci isplaćene osobne dohotke. Poduzeće koje je osnovala Općina Ljubuški i čiji je vlasnik dužan se brinuti i zakonski zaštiti imovinu ovog poduzeća koja je ujedno i imovina općine Ljubuški.

No vidimo kako to (ne)radite i koliko vas briga i imovina i narod općine Ljubuški. Dotjerani do zida po ovim gore navedenim činjenicama odlučili smo prekinuti štrajk i svoja prava potražiti u institucijama države BiH, ako i one budu funkcionirale???????

Predsjednik NSUJKPLJ i štrajkačkog odbora
Nedjeljko Ereš | radisici.ba