I sutra nas očekuje isto vrijeme. Jake kiše, temperatura zraka između 14 i 16 stupnjeva. Moguća je i grmljavina. Nešto manje kiše prognoziraju se za utorak, stoga nam i sljedeća dva dana neće donijeti promjene kad je o biometeorološkim prilika riječ. One će i dalje biti nepovoljne što kod meteoropata i kroničnih bolesnika može uzrokovati manjak energije, razdražljivost
, umor i glavobolju.
Prema prognozi Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH još će u ponedjeljak, utorak i srijedu potrajati jaka južina, s temperaturama i do 20 stupnjeva, no klimatolozi već krajem tjedna očekuju znatnija zahlađenja te bi se moglo kazati da konačno dolazi zima. Također, iz Državnog hidrometeorološkog zavoda susjedne Hrvatske, već u petak u Zagrebu najavljuju snijeg.
U ponedjeljak, 20. siječnja očekuje se umjereno do pretežito oblačno vrijeme. Kiša se očekuje u južnim i zapadnim područjima. Vjetar, slab do umjeren, na jugu povremeno pojačan, južni i jugozapadni. Jutarnja temperatura od 5 do 10, na jugu do 13, a dnevna od 10 do 17 stupnjeva.
U utorak, 21. veljače, u BiH će također prevladavati pretežito oblačno vrijeme. Kiša se očekuje u južnim i zapadnim područjima, a u ostatku zemlje, mjestimično i rijetko, može biti slaba kiše ili rosulje. Jutranja temperatura od 3 do 8, na jugu do 11, a najviša dnevna od 5 do 13, na jugu do 15 stupnjeva.
Slično vrijeme očekuje se i u srijedu, 22. siječnja, dok se u višim područjima očekuje susnježica ili nijeg. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 10, a najviša dnevna od 5 do 10, na jugu do 13 stupnjeva.
Pravi zimski mjesec i u pogledu temperature i u pogledu padalina, kazao je za agenciju Fena klimatolog Željko Majstorović iz Meteorološkog zavoda FBiH.
Pojašnjava da je trenutno na sceni sušni period u kome dominira jako polje visokog pritiska nad jugoistočnom Europom, a ta se situacija ponavlja u posljednja dva mjeseca, u prosincu i siječnju.
Za razliku od jugoistoka Europe, na zapadu je situacija bila turbulentna i sasvim kontradiktorna. Na europskim obalama bile su žestoke oluje i poplave, a u Njemačkoj vlada prava proljetna atmosfera, dok se Amerika borila s ledenim olujama.
– Bilo je nevremena i većih padalina, ali do nas nije dolazilo- kaže Majstorović i dodaje da, klimatskih promjena, iako se suma padalina ne mijenja, imamo kraće intervale padalina, a onda duže sušne periode.
– Sljedećeg tjedna bi konačno trebalo da to polje pritiska popusti i da dođu određene količine padalina. U početku će to biti kiša a krajem mjeseca i snijeg. Ta situacija će se nastaviti i u veljači i trebalo bi biti u granicama višegodišnjeg prosjeka. To će biti pravi zimski mjesec i u pogledu temperature i u pogledu padalina- kaže Majstorović.
Prosjek je, kako kaže Majstorović, oko 70 litara po metru četvornom, a temperatura 1 stupanj Celzija, svakako govoreći o središnjoj Bosni, a dolina Neretve i Posavine je toplija.
Na pitanje jesu li promjene vremena u ovom razdoblju povezane s klimatskim promjenama, te što se to dešava s vremenom, Majstorović kaže da je na to teško odgovoriti, jer se ne znaju mehanizmi zbog kojih dolazi do ovoga, a ne zna se ni sasvim sigurna prognoza.
– Postoje razni scenariji koji govore o povećanju temperature od 2 do 6 stupnjeva Celzija globalnog zagrijevanja. Dva stupnja Celzija bi se dalo podnijeti, a šest bi već predstavljalo katastrofu za čitavu planetu- ističe Majstorović.
S obzirom na to da se u Federalnom meteorološkom zavodu bave istraživanjima, kaže da je sada trend da ukupna suma padalina raste, odnosno, postoji trend povećanja, ali pojedinačno.
S jedne strane, pojašnjava Majstorović, imamo veći intenzitet padalina, a s druge i duže sušne periode.
Tako da i pored toga što imamo količinu vode koja zadovoljava, efekt tih padalina nije isti, jer kada intenzivnije pada u brdskoplaninskim područjima, padaline se sliju po površini, ne prodiru u dubinu zemljišta, što bi odgovaralo i poljoprivredi i vodoprivredi.
– Dakle, učinak tih padalina je lošiji. Zimi su česti periodi topljenja snijega, što smanjuje ulogu snijega za akumulaciju vode. Situacija se zaista mijenja, ali globalno- zaključuje klimatolog Željko Majstorović iz Meteorološkog zavoda FBiH.
republikainfo.com