Na granicama očekivana konfuzija, problemi s papirima, čekanja

granica

Na graničnim prijelazima prema Europskoj uniji jučer, prvog dana, nije bilo ogromnih problema kako se to očekivalo. Ipak, bilo je čekanja, konfuzije, problema s papirima. Problemi su se uglavnom odnosili na promet roba. Iako se već danima u javnosti govori o novom režimu, mnogi su kamioni jučer krenuli na granični prijelaz Doljani umjesto na Bijaču.

Bilo je problema i s papirologijom pa su mnogi vraćani s granice. Uglavnom, nikakvih većih zadržavanja, strožih kontrola ni nervoze.

 

Gužva na Doljanima

 

Dok je na graničnom prijelazu (GP) Doljani jučer prijepodne došlo do malo dužih čekanja i zastoja, na graničnom prijelazu Bijača promet je tekao bez nekih većih  problema. Na Doljanima se itekako osjetio nedostatak susjednog GP-a Gabela Polje  koji od jučer više nije u funkciji i to je svakako dodatno stvorilo gužve i čekanja. Pitali smo vozače koji su čekali u kolonama što misle da je razlog podužeg čekanja i jesu li ovo očekivali. Većina njih je odgovorila kako su očekivali manje gužve, ali ne i  u potpunosti slobodno prometovanje. “Ipak smo ušli u EU i  mislim da se ovo ne bi trebalo događati”, kazao je vozač  Željko Arar.

Drugi pak očekuju probleme. “S obzirom da je danas prvi dan nakon ulaska Hrvatske u EU i relativno malo vozila na cesti, što možemo onda očekivati kad se poveća promet? A i granični prijelaz Gabela Polje više nije u funkciji, pa mislim da će biti još dužih čekanja”, rekao nam je Stanko čekajući u koloni. Studentice Maja i Manuela koje putuju iz Mostara za Metković kazale su da su ovakve gužve ipak očekivane u ovo doba godine na graničnom prijelazu Doljani.

“Ovako mora biti, ali dobra je stvar što su kamioni preusmjereni na GP Bijača i to uvelike smanjuje čekanja po ovakvim ljetnim vrućinama”, dodaju. Ono što je i bilo očekivano jest da su mnogi kamini jučer ipak krenuli na Doljane kuda ne mogu pa su preusmjereni na Bijaču.

 

Na Bijači spremni

 

Na graničnom prijelazu Bijača na izlazu iz BiH nije se čekalo. U neformalnom razgovoru s voditeljem Carinskog terminala Bijača Markom Pervanom doznali smo da su oni u potpunosti spremno dočekali prve putnike osim što popratni carinski sadržaji nisu do kraja preseljeni s GP-a Doljani te se carinska kontrola roba odvija malo duže nego inače. Sve je to, prema Pervanovim riječima, prouzročilo samo kraća čekanja pojedinih kamiona. Ipak, moramo istaknuti kako je Uprava za naizravno oporezivanje BiH u rekordnom roku završila izgradnju prijelaza Bijača do faze u kojoj je sve spremno da započne nesmetani promet putnika i roba. Vijeće ministara uložilo je u ovaj terminal 8 milijuna maraka. Jučer je počela i treća završna faza izgradnje prijelaza Bijača, a dodatna sredstva za finalni izgled ovog graničnog prijelaza osigurao je UNO iz IPA fondova u iznosu od 5,5 milijuna eura. Granični prijelaz Bijača, između ostalog, ima pet ulaznih i pet izlaznih traka, dva carinska terminala (ulazni i izlazni), čvrste objekte za carinsku službu, graničnu policiju i inspekcijske službe, vlastiti energetski blok, objekte za detaljan pregled vozila. Na ovaj način omogućeno je da se što jednostavnije i u kratkim vremenskim rokovima završe sve carinske procedure oko izvoza i uvoza roba.

 

Crveni Grm i Prolog: Mještani blokirali cestu

 

Mještani Crvenog Grma i Prologa jučer u 11 sati blokirali su “Jelavića cestu” u Podprologu. Razlog nezadovoljstva mještana je zatvaranje malograničnog prijelaza Prolog BiH – Veliki Prolog RH. Stanovnici vrgoračkih sela Velikog Prologa, Milošića, Dusine, Draževitića i Umačana te ljubuških sela Prologa i Crvenog Grma potpisali su peticiju koju će poslati i nadležnim institucijama u RH i BiH ukoliko njihov pisani zahtjev ne urodi plodom. Najavljuju ozbiljnije blokade i organiziranje prosvjeda. Tako okupljeni mještani s obje strane granice u svojim pisanim zahtjevima zajedno ističu: “Želimo upozoriti nadležne institucije da je ovaj granični prijelaz najstariji na ovom području i datira još od vremena Napoleona, sve do uspostavljanja neovisne Republike Hrvatske, a nalazi na legalnoj prometnici koja ima sve potrebne papire i dozvole, za razliku od onog u Podprologu. Ujedno ima svu potrebnu infrastrukturu te se nalazi na prometnici koja ima tri prometne trake, čime se ne može pohvaliti ni granični prijelaz na Orahu. Znači, zatvara se granični prijelaz koji ima najviše potrebnih uvjeta kako bi ispunio sve europske kriterije. Ne tražimo ukidanje prijelaza u Podprologu, iako se nalazi na nelegalnoj prometnici koja još nema riješene imovinsko-pravne odnose, već da se zadrži postojeće stanje.” Problem koji pokušavaju riješiti posljednjih deset godina dodatno se pogoršao pristupanjem RH Europskoj uniji, a osim ovog prijelaza u istim problemima nalaze se i mještani koji gravitiraju prijelazima Mijaca − Dole i Stilja − Kašče.

 

R. Puljić | dnevni-list.ba