Nezaposlenih dva puta više u odnosu na kolovoz

nezaposleni

nezaposleni

Prema informacijama iz Zavoda za zapošljavanje Zapadno-hercegovačke županije, na području županije u prošlom mjesecu, rujnu, podružnice zavoda zabilježile su 80 osoba koje su se prijavile na Zavod za zapošljavanje zbog prestanka radnog odnosa.

U odnosu na mjesec kolovoz taj je broj skoro dva puta veći, ako se zna da je u kolovozu bez posla ostalo 45 osoba.

Prema evidenciji, ukupan broj nezaposlenih u proteklom mjesecu je bio 9130, što je za 93 osobe više nego za mjesec kolovoz.

 

Prema evidenciji, ukupan broj nezaposlenih u proteklom mjesecu je bio 9130, što je za 93 osobe više nego za mjesec kolovoz. Nadalje, prema podacima iz Službe, doznali smo kako broj osoba koje su se prvi put javile u evidenciju nezaposlenih iznosi 173. Evidentirano je 226 osoba koje ostvaruju pravo na novčanu naknadu, s tim da ih je najviše u općini Široki Brijeg, nakon toga slijedi ljubuška općina, te općine Posušje i Grude.

Broj osoba koje ostvaruju pravo na zdravstveno osiguranje je 4967, što je za 50 osoba više nego u mjesecu kolovozu. Najviše njih pravo za zdravstveno osiguranje ostvaruje u općini Široki Brijeg.

 

Statistički podaci

 

Prema kvalifikacijskoj strukturi, najviše nezaposlenih u županiji ima u općini Široki Brijeg, gdje od ukupno 3482 nezaposlene osobe, 2036 su žene, a najviše nezaposlenih u ovoj općini je KV radnika, njih 1584, a najmanje nezaposlenih je s nižom stručnom spremom.

Nadalje, širokobriješku općinu slijedi općina Ljubuški, koja prema kvalifikacijskoj strukturi ima 2273 nezaposlenih, od čega je 1102 žena, a najviše je također KV radnika.

Posušje od ukupno 1876 nezaposlenih ima 1077 žena koje traže posao, a prema kvalifikacijskoj strukturi, najviše nezaposlenih u ovoj općini je sa srednjom stručnom spremom, njih 848.

Općina Grude, gledano prema kvalifikacijskoj strukturi, bilježi najmanje nezaposlenih. Od ukupno 1499 osoba, 731 su žene, a najviše nezaposlenih su KV radnici, njih 649. Zanimljivo je kazati kako, prema statističkim podacima, najmanje osoba koje traže zaposlenje je s nižom stručnom spremom, jer od ukupno 9130 nezaposlenih osoba, samo njih 24 traže posao.


Zorica Volarević | Dnevni list