U Ljubuškom je službeno označen početak provedbe projekta čišćenja i uklanjanja kasetnog streljiva u Bosni i Hercegovini zaostalog iz rata. Dvogodišnji projekt financira i provodi nevladina humanitarna udruga NPA (Norveška narodna pomoć), a trajat će od 2012. do 2014. godine.
Čišćenje od mina
Prigodna svečanost održana je u ljubuškom pograničnom mjestu Crveni Grm na kojoj su sudjelovali Mustafa Pašalić i Zlatko Horvat, predsjedatelj i član Povjerenstva za razminiranje u BiH Dušan Gavran, ravnatelj Centra za uklanjanje mina u BiH sa suradnicima Emil Jermić, regionalni direktor NPA za jugoistočnu Europu Darvin Lisica, voditelj programa NPA u BiH i domaćin Ijubuški načelnik Nevenko Barbarić sa suradnicima. Zlatko Horvat je istaknuo da je glavni cilj očistiti BiH od mina do 2019. godine u čemu doprinos trebaju dati lokalne zajednice, županije, entiteti i država BiH. U zemlji je još oko 200.000 mina što znači oko 2,8 % teritorija Bosne i Hercegovine.
Vlastita sredstva
Preračunato u novcu, značilo bi oko 80 milijima maraka godišnje, a o strašnim izvješćima o pogibijama i ranjavanjima da ne govorimo, rekao je Zlatko Horvat. Dušan Gavran je naglasio da su uz financijsku pomoć NPA i vlastitim sredstvima obučili ljude, vidjeli teren, napravili projekte i krenuli na zadatak. Izviđanja i istraživanja su pokazala da je općina Ljubuški jedna od najugroženijih općina kada je riječ o zaostalim zrakoplovnim kasetnim bombama MK-1, koje su bačene u zračnom napadu JNA u ljeto 1992. Radi se o području sela Crveni Grm i Prolog, površine jednog četvornog kilometra. Ekipe za razminiranje rade već 20-ak dana i u prvih 15 dana pronađeno je i uništeno 87 komada neeksplodiranih kasetnih bombi MK-1, a ukupno ih je dosad otkriveno 93 komada. Praktično je izvedeno i pokazano uništavanje kasetnog streljiva i predstavljene metode i rezultati njegova čišćenja. Velika je sreća što se za svih proteklih poratnih godina na području ijubuške općine nisu dogodile nesreće, nije bilo stradanja i ozljeđivanja ljudi.
