Iako mu je Ademar Leon ponudio novi četverogodišnji ugovor, hercegovačka “hobotnica” Mirko Alilović ne namjerava produžiti suradnju sa španjolskim klubom. Hrvatski 24-godišnji čuvar mreže objasnio je da financije nisu glavni razlog njegova odlaska, nego monotonija koju treba razbiti novim izazovom. Alilović je u Ademar otišao iz ljubuškog Izviđača još 2005. i nakon četiri godine došlo je vrijeme za rastanak.
– U Leon sam došao kao dječak, a odlazim kao vratar, opisao je ukratko svoje razdoblje u španjolskoj Asobal ligi.
– Pet godina sam tu, napredovao sam, drago mi je da me klub cijeni, što pokazuje time da mi nudi novi ugovor, ali mislim da trebam otvoriti novo poglavlje u karijeri. Financije nisu razlog, više je to pitanje motiva, dodao je Alilović.
Destinacija Njemačka
Ademar je klub koji ne kupuje zvučna imena. Politika kluba iz Leona je dovođenje mlađih talentiranih igrača, njihova “nadogradnja” i potom unosna prodaja.
– Upravo tako. I ja sam prošao taj put. Praktički sam doveden kao talentiran, a odlazim kao formiran vratar. Ademar je takav klub da se ne bori za naslov prvaka. Ambicije gravitiraju k trećoj poziciji, iza Ciudad Reala i Barcelone, u Europi je cilj doći što dalje, što je, kada to isto proživljavate pet godina uzastopno, postalo pomalo dosadno. Letvica ambicija uvijek je na istoj visini, a meni treba nešto novo, nešto što će iz mene izvući još više.
Službeno, Alilović bi ime novog kluba mogao saznati već u veljači iduće godine.
– Sve će se znati nakon Europskog prvenstva. Tada bih trebao znati ime novog kluba.
Nije teško pogoditi gdje želi nastaviti karijeru – Bundesliga.
– Njemačka iz godine u godinu napreduje, a Španjolska opada. U Asobal ligi sve se vrti oko Ciudad Reala i Barcelone, a u Bundesligi je konkurencija ipak jača, rukomet ima odličan rejting i tu se vidim u nastavku karijere.
EP u Austriji
Otkako je 2007. na SP-u u Njemačkoj debitirao za Hrvatsku, Mirko je odradio četiri velika natjecanja i osvojio dva srebra, europsko 2008. i svjetsko 2009. EP u Austriji početkom iduće godine za Hrvatsku će biti novi veliki izazov.
– Hrvatska, s obzirom na rezultate s prijašnjih natjecanja, uvijek “puca” na najveće postolje. Međutim, uvijek se pred velika natjecanja nabija taj pritisak osvajanja zlata, pravi se euforija koju treba malo smiriti. Utakmicu po utakmicu, to je jedini pravi način. Trenutačno, ne razmišljam puno o nadolazećem EP-u. Cilj mi je prvi dio sezone završiti na pravi način, a potom se dobro odmoriti i krenuti na pripreme s Hrvatskom, završio je Alilović.
