Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o federalnim jedinicama o kojem se raspravljalo na Zastupničkom domu federalnog Parlamenta, prema kojem bi općina Olovo koja je smještena u Zeničko-dobojskoj županiji priključila Sarajevskoj, izazvala je reakciju svih hrvatskih klubova. Predsjednik novoosnovanog Kluba hrvatskih zastupnika Petar Milić kaže da ovo pitanje zadire u dublju problematiku.
Izmjene i dopune zakona
“Naime, prestrukturiranje općina povlači za sobom izmjenu zakona, izmjenu izbornih jedinica, preraspodjelu prihoda, a o tomu se nije očitovala ni federalna Vlada, ni Zakonodavno-pravni odbor, što govori da se na mala vrata želi progurati izmjena i dopuna zakona o federalnim jedinicama”, smatra Milić. Prema mišljenju hrvatskih zastupnika, mogućnost udruživanja općina povlači za sobom mogućnost udruživanja dviju ili više graničnih županija, jer mora postojati jednakopravnost na svim teritorijalnim jedinicama.
Pravo samo općinama
“Ako se imaju pravo spajati ili prebacivati općine, onda to pravo moraju imati i županije”, kaže Milić. Zastupnik SDA Irfan Ajanović kaže da Ustav FBiH predviđa spajanje ili izmještanje rubnih općina, ali ne predviđa spajanje županije. Predsjednik Kluba SDA Ibrahim Nadarević podržava izmještanje općine Olovo jer, kako kaže, da je formiranje županija bilo nakon Dayonskog sporazuma, Olovo bi bilo u Sarajevskoj županiji. Što se tiče mogućnosti udruživanja županija, Nadarević kaže da SDA ima stav da BiH treba imati pojednostavljenu razinu vlasti.
Piše: Mirela Zrno, Dnevni list
